Padziļināti izpētot Baltijas valstu koka mēbeļu eksportu un apkopojot informāciju no dažādiem avotiem, var secināt, ka katrā valstī tendences ir atšķirīgas. Kaut gan šo mēbeļu eksports Baltijas valstīs ir nozīmīga nozare, pēdējo gadu dati liecina, ka tirgū ir ievērojama dinamika.
Analizējot Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kopējo statistiku, var novērot, ka Latvijā kopš 2023. gada koka mēbeļu eksports salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem strauji samazinājies – par 22,2% –, sasniedzot 190,6 miljonus eiro. 2024. gada septiņos mēnešos eksporta apjoms turpināja samazināties – bijis vēl 12,4% kritums, sasniedzot tikai 100,9 miljonus eiro. Eksperti skaidro, ka galvenie iemesli ir augstās ražošanas izmaksas, izmaiņas pieprasījumā un globālie ekonomiskie faktori.
Pretstatā tam Lietuva kopš 2023. gada koka mēbeļu eksportā ierindojas 6. vietā pasaulē, nodrošinot 2,9% no šī tirgus un eksporta ienākumos sasniedzot 825 miljonus eiro. Tas liecina par ievērojamu pieaugumu. Lietuvas panākumu pamatā ir tās spēja pielāgoties starptautiskajam pieprasījumam, modernas ražošanas tehnoloģijas un cieša sadarbība ar lielajiem tirgiem Eiropā un ASV.
Savukārt Igaunijā, līdzīgi kā Latvijā, koka mēbeļu eksports kopš 2023. gada ir būtiski samazinājies, un šī valsts ieņem 41. vietu pasaulē. Eksporta ienākumi sasniedza 43 miljonus eiro, un tas norāda uz lejupslīdi. Igaunijas uzņēmēji kā galvenos eksporta samazinājuma iemeslus norāda piegādes problēmas un Eiropas tirgus pieprasījuma kritumu.
Lai gan Latvijā un Igaunijā šo preču eksports pēdējos gados ir samazinājies, Lietuva uzrāda ievērojamu izaugsmi. Nozares eksperti uzsver, ka Baltijas valstīm jāmeklē jauna stratēģija, kā savas pozīcijas globālajā tirgū stiprināt, jo koka mēbelēm joprojām ir liels potenciāls veicināt ilgtspējīgu attīstību un eksportspēju.