Baltijas valstīs – Latvijā, Lietuvā un Igaunijā – koksnes un tās izstrādājumu eksports pēdējos gados piedzīvojis ievērojamas izmaiņas. Mainīgie globālā tirgus apstākļi, pieprasījuma svārstības un ilgtspējīgas mežsaimniecības nozīme ir galvenie faktori, kas ietekmē nozares attīstību un konkurētspēju starptautiskajā tirgū. Lai gan kopējais eksporta apjoms Baltijas reģionā saglabājas augsts, katra valsts saskaras ar saviem izaicinājumiem un iespējām.
Latvija: svārstības un vajadzība pēc ilgtspējīgas attīstības
Pēc Centrālās statistikas pārvaldes un Zemkopības ministrijas datiem, 2024. gada pirmajos septiņos mēnešos Latvijas meža nozares produkcijas eksports sasniedza divus miljardus eiro, kas ir par 1,4% mazāk nekā attiecīgajā periodā pērn. Neskatoties uz kopējām tendencēm, koksnes izstrādājumu eksports pieauga par 0,4%, sasniedzot 1,77 miljardu eiro, kas veido 88,7% no kopējā nozares eksporta.
Tomēr koka mēbeļu eksports piedzīvoja 12,4% kritumu, noslīdot līdz 100,90 miljoniem eiro un veidojot tikai 5% no meža nozares eksporta. Turklāt, analizējot ilgāka perioda tendences, pērn 11 mēnešos meža nozares eksports sasniedza 3,04 miljardus eiro, kas ir par 22,6% mazāk nekā 2022. gadā. Šīs svārstības rada nepieciešamību pēc stratēģiskām pārmaiņām, lai pielāgotos globālajām tendencēm un nodrošinātu ilgtspējību.
Lietuva: stabils pieaugums un konkurētspēja globālajā tirgū
Lietuva turpina nostiprināt savas pozīcijas starptautiskajā koksnes izstrādājumu tirgū. 2024. gada eksporta dati liecina par kopējā eksporta pieaugumu, sasniedzot 2,9% no pasaules koksnes izstrādājumu tirgus. Koksnes granulu eksports pieaudzis par 10%, sasniedzot 1,5 miljonus tonnu, un galvenie eksporta tirgi ir Itālija, Zviedrija un Nīderlande. Lietuvas uzņēmēji veiksmīgi pielāgojas globālajam pieprasījumam, ieguldot jaunās tehnoloģijās un veicinot ražošanas efektivitāti.
Igaunija: ilgtspējīgas mežsaimniecības attīstība un eksporta kāpums
Igaunija, līdzīgi kā Latvija, saskaras ar eksporta svārstībām, taču pēdējos gados tā veiksmīgi attīstījusi ilgtspējīgas mežsaimniecības stratēģiju. 2024. gadā Igaunijas koksnes granulu eksports sasniedza 1,2 miljonus tonnu, kas ir par 8% vairāk nekā iepriekšējā gadā. Galvenie eksporta tirgi ir Somija, Dānija un Vācija. Igaunijas uzņēmēji aktīvi investē ražošanas efektivitātē un modernās tehnoloģijās, kas veicina nozares ilgtspējību un konkurētspēju.
Baltijas valstu kopējās perspektīvas
Baltijas reģiona koksnes eksporta nozare saglabā stabilitāti un attīstības potenciālu, neskatoties uz globālajiem izaicinājumiem. Ilgtspējīgas mežsaimniecības prakses, inovācijas un pielāgošanās starptautiskajam tirgum būs galvenie faktori, kas noteiks nozares attīstību nākotnē. Lai nodrošinātu ilgtermiņa izaugsmi, Baltijas valstīm jāturpina investēt modernās tehnoloģijās, ilgtspējīgā mežsaimniecībā un starptautiskajās partnerattiecībās, tādējādi stiprinot savu konkurētspēju globālajā tirgū.